#ВижНевижданото: Палеосвят
Първата от серията временни изложби, представяща непоказвани досега палеонтологични образци от научните колекции на музея включва 13 образци от колекциятa, съхранявана в София и показва уникални изкопаеми находки от мезозойската ера до холоцена. Изложени са палеонтологични образци с висока научна стойност, представящи нови видове и родове изкопаеми животни, описани от наши учени, които са притежание единствено на Националния природонаучен музей – БАН, както и фосили, които са изключително редки в света.
В централните витрини може да видите образци от най-древните животни в колекцията – част от първите останки от динозаври, открити у нас, с оригинални научни илюстрации на художника-анималист и докторант на НПМ-БАН, Владимир Николов.
До тях са експонирани фосилни кости от представителите на единствените преки живи наследници на нептичите динозаври – изкопаемите птици. Две уникални находки на изкопаем щраус от България и българска птица носорог. В двете крайни витрини са изложени останки на редки и уникални древни бозайници, от палеогена до холоцена: най-ранното преживно животно, известно от Европа – челюстта, по която е описан тракийският бахитериум, първата находка на миоценската маймуна мезопитек от България, зъб от рядък мастодонт, череп на млад хипарионот вида Hippotherium brachypus, фрагментиот челюсти на древното чифтокопитно доркатериум, череп на новоописан род и видгепардоподобна котка, рог от изчезналата автохтонна популация на елена лопатар,останки от изчезнал в историческо време, неизвестен до скоро подвид на зубъра,цял скелет на погребано куче от желязната епоха, продупчени за амулет кости от заешка лапа.